Ubezpieczenie home assistance-czy warto?

Raz na jakiś czas zdarzają się sytuacje, kiedy nagle potrzebujemy pomocy hydraulika, ślusarza, opieki nad naszymi dziećmi czy zwierzętami. Gdy czas nagli, znalezienie odpowiednich fachowców może być nie lada wyzwaniem. Jednak takich sytuacji można uniknąć, wybierając dodatkowe ubezpieczenie w ramach home assistance. Choć wydaje się być to korzystnym rozwiązaniem, wiele osób dość sceptycznie podchodzi do takich opcji. Czy faktycznie warto wzbraniać się od takiej pomocy?

Home assistance, czyli co?

Termin assistance z francuskiego znaczy tyle co opieka, pomoc. Obejmuje więc szereg usług - począwszy od pomocy drogowej, a skończywszy na pomocy i opiece w trakcie odbywania podróży. Home assistance będzie więc odzwierciedlało wszystkie usługi, które można wykonać w domu i dla domu. Najczęściej oznacza to fachową pomoc w razie nieprzewidzianych i nagłych wypadków związanych np. z cieknącym kranem, awarią instalacji elektrycznej, awarią sprzętu RTV czy AGD, a nawet - sytuacjami, po których mieszkanie nie nadaje się do użytku. Ale to tylko kilka z wielu przykładów pomocy.

Home assistance - jedno ubezpieczenie, wiele możliwości

Za określoną miesięczną stawkę można mieć dostęp do wielu usług w ramach home assistance. To, który pakiet wybierzemy tak naprawdę zależy wyłącznie od nas.

Najbardziej podstawową i klasyczną ofertą jest szybka pomoc fachowców - ślusarza (gdy nie możemy dostać się do mieszkania), hydraulika (gdy mamy problem z cieknącym kranem, uszkodzonymi rurami oraz pękniętymi uszczelkami), malarza (gdy chcemy zamaskować plamy na ścianie), elektryka (gdy pojawiają się problemy z instalacją elektryczną), szklarza (w przypadku wybitej szyby), czy nawet osoby zajmującej się urządzeniami grzewczymi oraz wentylacyjnymi. Ich pomoc - w ramach home assistance polega na naprawie występującej usterki. Ubezpieczenie więc służy pokryciu kosztów wykonanych prac.

Towarzystwa Ubezpieczeniowe, w ramach home assistance oferują również lokale zastępcze w sytuacji, gdy nasze mieszkanie (np. po zalaniu, włamaniu, pożarze) nie nadaje się do zamieszkania. I tutaj - w zależności od wybranego pakietu - pomoc może ograniczać się wyłącznie do odtransportowania mieszkańców w bezpieczne miejsce, a w innych - do zarezerwowania miejsca w hotelu.

W ramach bardziej rozbudowanych pakietów home assistance możliwy jest również dozór mienia przez profesjonalną firmę ochroniarską. Taka pomoc jest zwykle potrzebna w sytuacji, gdy do zdarzenia losowego (np. pożaru, włamania, powodzi) doszłoby pod nieobecność właścicieli lub gdyby majątek wymagał ochrony przed dalszą szkodą i utratą.

Pomoc home assistance - w zależności od wybranego pakietu oraz samego Towarzystwa Ubezpieczeniowego - może oferować również opiekę nad dziećmi oraz zwierzętami w razie zdarzeń losowych - wypadku, choroby, które zmuszają do pobytu w szpitalu ubezpieczonego.

Ubezpieczać się, czy nie?

Nie da się ukryć, że możliwość wykupienia ubezpieczenia w ramach home assistance jest korzystną opcją. Pozwala zapewnić spokojny sen, ponieważ zyskujemy pewność, że nieważne co by się stało, zawsze możemy skorzystać z przysługującej nam pomocy. Ale z drugiej strony - myślimy, że takie sytuacje losowe, objęte ubezpieczeniem wcale nie muszą się nam trafić. A jeśli już - uszkodzony telewizor czy komputer uda się naprawić znacznie niższym kosztem. Ale co w sytuacji, kiedy potrzebny jest dozór mienia? Jest to znacznie droższa usługa, więc nie zawsze mamy środki finansowe, by móc skorzystać z takiej usługi natychmiast. Tymczasem wpłacając niewielkie kwoty (już od kilku złotych miesięcznie), zyskujemy pewność, że nasze mieszkanie i jego wyposażenie jest właściwie chronione.