PZU i Uniqa ukarane za niedozwolone praktyki

Według UOKiK, obie znane na rynku ubezpieczeń firmy, łamały przepisy odmawiając kierowcom prawa do zwrotu kosztów najmu pojazdu zastępczego. 

Według urzędników, każdy klient firmy ubezpieczeniowej może wnioskować o zwrot wydatków z tego tytułu, ponieważ w przypadku utraty możliwości korzystania ze swojego auta, kierowca zawsze ponosi stratę majątkową.

Jak donosi nam raport UOKiK-u, każdy poszkodowany kierowca powinien bez problemu uzyskać zwrot kosztów najmu pojazdu. W dodatku poszkodowany nie musi wykazywać, że samochód, którym jeździł od momentu nieprzyjemnego zdarzenia, był mu niezbędny w codziennym życiu, czy do wykonywania pracy zawodowej. Ubezpieczyciel ma bowiem obowiązek zwrócić pieniądze kierowcy na jego wniosek, bez konieczności przedstawiania uzasadnienia.

Uniqa i PZU obciążone zostały karami o łącznej sumie ponad 12 milionów złotych. Obie firmy mają jeszcze możliwość odwołania się od wyroku sądu, ale na pewno będą rozważniej podchodzić do kwestii przedkładania interesów własnych, ponad prawa konsumenta.