Kredyt w złotówce czy w walucie?

Zamierzasz zaciągnąć kredyt mieszkaniowy? Zastanawiasz się, czy kredyt walutowy będzie korzystniejszą opcją? A może boisz się ryzyka, dlatego skłaniasz się ku kredytowi w złotówce? Która opcja jest więc korzystniejsza?

Kredyty walutowe najczęściej zaciągane są we frankach szwajcarskich oraz w euro. Istnieje także możliwość zaciągnięcia kredytu w dolarach amerykańskich czy innych, jednakże są to rozwiązania mniej popularne. Niewątpliwą zaletą kredytów walutowych jest dużo niższe oprocentowanie w porównaniu z kredytami złotówkowymi (ich oprocentowanie bywa dwukrotnie wyższe). I właśnie to jest czynnikiem powodującym, że kredyty walutowe cieszą się popularnością. Wydają się bowiem dużo tańsze. Ale czy faktycznie?

Kredyt walutowy a ryzyko kursowe

Zastanawiając się nad kredytem walutowym, trzeba przede wszystkim brać pod uwagę ryzyko kursowe. Decydując się na kredyt walutowy nigdy nie wiemy, jak wysoka będzie miesięczna rata. Jeżeli - na skutek zawirowań na rynku finansowym - polska waluta będzie osłabiona, wówczas wzrośnie kurs walut. To zaś przełoży się na zwiększenie wysokości raty. Ale istnieje też druga - korzystna strona ryzyka kursowego. Jeżeli dojdzie do wzmocnienia złotówki, wówczas zmaleje kurs obcych walut, dzięki czemu wysokość miesięcznej raty kredytu mieszkaniowego zmniejszy się. Decydując się na kredyt walutowy, warto więc kierować się zasadą: kredyt walutowy - tylko wtedy, gdy złotówka jest osłabiona. Wówczas nabędziemy znacznie mniej waluty obcej, a gdy złoty się wzmocni - będziemy płacić mniejsze raty. Problem w tym, że ciężko „wycelować” w moment, kiedy polska waluta będzie najsłabsza.

Dostępność kredytów walutowych

Decydując się na kredyt walutowy, warto brać pod uwagę również konieczność wykazania się znacznie wyższą zdolnością kredytową. Klienci wykazujący dochody w PLN traktowani są przez banki jako osoby z wyższym ryzykiem, dlatego wymagają znacznie wyższej zdolności. W efekcie kredyty walutowe są trudno dostępne.
W dobie kryzysu banki zaostrzają warunki związane z udzielaniem kredytów w walutach obcych, głównie we franku szwajcarskim. By móc zaciągnąć taki kredyt, trzeba wykazać się bardzo wysoką zdolnością kredytową, a ta jest nieosiągalna dla większości klientów.

A może złotówka?

Kredyt w złotówce wydaje się być dużo bezpieczniejszym rozwiązaniem. Nie istnieje żadne ryzyko kursowe, wysokość rat jest niemal stała każdego miesiąca (może się też zmniejszać, jeśli decydujemy się na raty malejące). Są też łatwiej dostępne. Minusem jest jedynie dużo wyższe oprocentowanie.
Masz wątpliwości i nie wiesz, która opcja kredytowa będzie dla Ciebie najlepsza? A może posiadasz kredyt mieszkaniowy i chcesz go przewalutować? Skorzystaj z pomocy oferowanej przez OMNICO.

Dzięki fachowym poradom:

  • poznasz wszystkie wady i zalety kredytów złotówkowych,
  • poznasz wszystkie plusy i minusy kredytów w walucie obcej,
  • zyskasz dostęp do najkorzystniejszych ofert kredytów złotówkowych i walutowych,
  • dowiesz się, kiedy warto przewalutować kredyt.

Kredyty

Chciałbyś dowiedzieć się więcej? Wypełnij formularz.
+48