Jak obliczyć sumę ubezpieczenia na życie?

Chcąc zabezpieczyć finansowo przyszłość swoją i swojej rodziny, wiele osób decyduje się na wykupienie ubezpieczenia na życie. Wybór właściwego Towarzystwa Ubezpieczeniowego nie jest tutaj najważniejszą kwestią. W pierwszej kolejności należy określić sumę polisy na życie. Nie jest to zadanie łatwe, ponieważ trzeba wziąć wiele czynników pod uwagę. Jedną z kluczowych kwestii jest suma ubezpieczenia na życie. Jak ją obliczyć?

Najogólniej rzecz ujmując, suma polisy na życie to kwota pieniężna, która stanowi górną granicę odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeniowego za szkody poniesione przez osobę ubezpieczoną. Jest to kwota zawarta w umowie o polisę na życie.

Na jakim poziomie ustalić sumę ubezpieczenia?

Najlepiej, jeśli kwota ubezpieczenia byłaby na tyle wysoka, by - w razie śmierci ubezpieczonego lub jego trwałej niezdolności do pracy na skutek kalectwa - zapewniła dostatnie życie pozostałym członkom rodziny. Zdarza się przecież tak, że właśnie osoba ubezpieczona jest jej jedynym żywicielem.

Z drugiej jednak strony należy mieć na uwadze fakt, że im wyższa kwota ubezpieczenia, tym wyższe składki należy opłacać. Nie każdy więc może pozwolić sobie na taki dodatkowy wydatek.

Dlatego też, zanim podejmiemy jakiekolwiek działania, dobrze jest odpowiedzieć sobie na najważniejsze pytania. Im będzie ich więcej, tym łatwiej będzie oszacować wysokość kwoty ubezpieczenia, która - z jednej strony okaże się dostatecznym zabezpieczeniem, a z drugiej - opłacane składki nie nadszarpną domowego budżetu.

Najważniejsze pytania to:

- jaka jest wysokość zarobków?

- ile osób znajduje się na moim utrzymaniu?

- czy posiadam dodatkowe oszczędności?

Warto też zastanowić się nad swoimi zobowiązaniami - kredytami, debetami na rachunku bankowym, debetami na karcie kredytowej - które będą pomniejszały naszą zdolność finansową.

Kwota ubezpieczenia na życie a finansowe bezpieczeństwo dzieci

Określając sumę ubezpieczenia na życie, warto wziąć również pod uwagę dzieci, a dokładniej mówiąc - koszty wynikające z ich edukacji. W takiej sytuacji kwota polisy musi być nieco wyższa, by w razie nieprzewidzianego zdarzenia losowego, zapewnić dzieciom możliwość kształcenia, przynajmniej do ukończenia 18. roku życia.

Jeżeli jednak nie zamierzamy powiększać wysokości sumy ubezpieczenia, dobrze jest pomyśleć o tzw. polisie posagowej. Jest to rozwiązanie polegające na gromadzeniu kapitału w jednym z dostępnych planów regularnego oszczędzania.

Gdy masz problem z ustaleniem wysokości sumy ubezpieczenia, poproś o pomoc doradcę

Najczęściej przyjmuje się, że minimalna suma polisy na życie powinna być adekwatna do naszych trzyletnich zarobków. W wielu przypadkach okazuje się być to niewystarczającą kwotą. Jeżeli więc mamy kłopot z ustaleniem najbardziej optymalnej kwoty, dobrze jest skorzystać z pomocy doradcy Omnico. Specjalista, analizując potrzeby i opierając się na sytuacji finansowej, zaproponuje taką sumę ubezpieczenia, która będzie wystarczająca w razie zdarzenia, wyłączającego nas z możliwości zarobkowania lub w razie naszej śmierci.