Ubezpieczenie na wartość odtworzeniową a ubezpieczenie na wartość rzeczywistą

Nie chcesz stracić dorobku swojego życia, dlatego decydujesz się na ubezpieczenie majątkowe? Zróżnicowana oferta w ramach polisy budzi wątpliwości? 

Zastanawiasz się na czym polega różnica między ubezpieczeniem na wartość odtworzeniową a ubezpieczeniem na wartość rzeczywistą? Wystarczy poznać istotę funkcjonowania obu rozwiązań i wybrać to, które najbardziej odpowiada Twoim oczekiwaniom.

Towarzystwa ubezpieczeniowe, wychodząc naprzeciw potrzeb klientów, oferują korzystne ubezpieczenia majątkowe. Pozwalają one na zabezpieczenie posiadanej nieruchomości i zgromadzonych dóbr, składających się na majątek. W przypadku ubezpieczeń majątkowych można spotkać zasadniczo dwie ich formuły: ubezpieczenie na wartość odtworzeniową oraz ubezpieczenie na wartość rzeczywistą.

Ubezpieczenie na wartość odtworzeniową

Istotą ubezpieczenia na wartość odtworzeniową (tzw. wartość nową) jest uzyskanie odszkodowania za utracony przedmiot w wysokości adekwatnej do obecnej wartości mienia. Dzięki temu masz możliwość kompletnego odtworzenia utraconego majątku. Innymi słowy - wypłacone środki pozwolą na pokrycie kosztów straty, bez konieczności dokładania pieniędzy z własnej kieszeni.
Zaletą tego rozwiązania jest przede wszystkim możliwość uzyskania odszkodowania , pozwalającego na odbudowanie posiadanego majątku sprzed szkody.

Ubezpieczenie na wartość rzeczywistą

Ubezpieczenie na wartość rzeczywistą (tzw. amortyzowaną) stanowi podstawę do ustalenia wysokości odszkodowania pomniejszonego o faktyczną amortyzację ubezpieczonego mienia. W praktyce oznacza to, że w przypadku utraty przedmiotu, ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie pomniejszone o wartość technicznego zużycia mienia. Najczęściej jego wysokość nie przekracza kosztów poniesionych na przywrócenie majątku do stanu przed szkodą. Warto przy tym podkreślić, że stan technicznej amortyzacji poddaje się ocenie na dzień szkody, a nie w momencie podpisywania umowy.
Choć wydawać by się mogło, że ubezpieczenie na wartość rzeczywistą jest mało opłacalne, w praktyce można na tym rozwiązaniu zyskać. Jest to możliwe wtedy, gdy uda Ci się odtworzyć utracone mienie taniej niż to wynika z szacunków towarzystwa ubezpieczeniowego.

Które rozwiązanie wybrać?

Wybór konkretnej opcji ubezpieczenia majątkowego bywa kłopotliwe. Zarówno pierwsze, jak i drugie rozwiązanie wiąże się tak z wadami, jak i zaletami. Z jednej strony ubezpieczenia na wartość odtworzeniową są droższe, jednak - w razie szkody - stwarzają możliwość odtworzenia w całości utraconego mienia. Zaś ubezpieczenie na wartość rzeczywistą, choć tańsze, będzie wiązało się z „dołożeniem” środków z własnej kieszeni, jeśli będziemy chcieli w pełni odtworzyć utracone mienie.
Dlatego też podjęcie ostatecznej decyzji wymaga dokładnej analizy. Warto wziąć przede wszystkim pod uwagę rodzaj ubezpieczanego mienia oraz czas jego amortyzacji.
Jeżeli nadal masz wątpliwości, a chce mieć pewność trafnego wyboru, OMNICO służy pomocą.

Dzięki fachowym poradom:

  • poznasz wszystkie minusy i plusy ubezpieczenia na wartość odtworzeniową,
  • poznasz wszystkie wady i zalety ubezpieczenia na wartość rzeczywistą,
  • uzyskasz dostęp do najkorzystniejszych ofert ubezpieczeń majątkowych,
  • wybierzesz najlepszą ofertę ubezpieczenia majątkowego, uwzględniającego Twoje oczekiwania i potrzeby.

Ubezpieczenia

Chciałbyś dowiedzieć się więcej? Wypełnij formularz.
+48