Jak inwestować na giełdzie?

Inwestowanie na giełdzie papierów wartościowych kusi możliwością osiągnięcia wysokich zysków. Daje ono możliwość większego zwrotu z inwestycji niż w przypadku lokat. Faktycznie, w czasach hossy można zarobić naprawdę duże pieniądze. Ale można też stracić, jeśli obierzemy niewłaściwą strategię inwestycyjną.

Wbrew pozorom inwestowanie na giełdzie papierów wartościowych wcale nie jest łatwe. Tym bardziej, jeśli za przeciwników mamy naprawdę doświadczonych inwestorów.

Jak zatem grać na giełdzie, by ograniczyć straty i zarobić pieniądze?

Przede wszystkim będziemy potrzebować rachunku inwestycyjnego. Założymy go w jednym z 18 biur maklerskich w Polsce. Nad podjęciem ostatecznej decyzji należy się dobrze zastanowić, ponieważ to biuro maklerskie będzie w naszym imieniu dokonywać transakcji sprzedaży lub kupna akcji. Warto sprawdzić opinie na temat poszczególnych brokerów, porównać wysokość opłat i prowizji.

Zakup akcji na GPW

Zlecenia dotyczące zakupu i odsprzedaży składane są osobiście w placówce biura maklerskiego, drogą internetową lub telefonicznie. Każdorazowo należy podać nazwę spółki, liczbę akcji oraz rodzaj i cenę transakcji. Broker sprawdza, czy inwestor ma dostateczną ilość środków finansowych na rachunku. Następnie zlecenie trafia na warszawską GPW.

Jaką strategię obrać?

Zanim przystąpimy do zakupu pierwszych akcji, dobrze jest mieć obraną odpowiednią strategię. Można kupić akcje i trzymać je przez kilka lat, ale równie dobrze - kupować i sprzedawać akcje każdego dnia. Która strategia będzie dla nas odpowiednia? Na pewno każda z nich ma złe i dobre strony.

  • dobre i złe strony intraday

Decydując się na inwestowanie krótkoterminowe - tzw. handlowanie akcjami intraday - kupujemy i odsprzedajemy akcje tego samego dnia. Zarabiamy poprzez dokonywanie wielu transakcji, osiągając przy tym niewielkie zyski z każdej z nich. W efekcie po miesiącu inwestowania może udać się zyskać nawet 10% zainwestowanej kwoty, czyli tyle, ile zyskujemy po 1-2 latach lokowania środków finansowych na lokacie. Warto jednak mieć świadomość, że każdorazowa transakcja wiąże się z koniecznością uiszczenia opłat za zakup lub odsprzedaż akcji. Miesięcznie wydatki z tego tytułu mogą przekroczyć nasze zyski. Można więc powiedzieć, że strategia intraday jest opłacalna, ale… dla biur maklerskich.

  • dobre i złe strony inwestowania średnioterminowego

Inwestowanie średnioterminowe polega na zakupie akcji i trzymaniu ich na rachunku maklerskim przez kilka tygodni do kilku miesięcy. Po tym czasie zwykle sprzedajemy akcje, mimo panującej sytuacji na rynku. Warto jednak pamiętać o tym, że nasz zysk / strata będą zależały od tego czy doszło do wzrostu czy spadku cen akcji. Im większy spadek kursu, tym większa strata i tym trudniej będzie się „odbić”, chcąc odzyskać zainwestowane środki.

  • dobre i złe strony inwestowania długoterminowego

Decydując się na inwestowanie długoterminowe, po zakupie akcji „zapominamy” o nich na kilka lat. Dzięki temu omijają nas emocje, związane z chwilowymi spadkami akcji. Ponadto zyskujemy, ponieważ nie ponosimy kosztów prowizji za np. codziennie przeprowadzane transakcje. Warto jednak mieć świadomość, że nie zawsze jest to korzystne rozwiązanie. Jeśli akcje zakupimy w czasach hossy, mogą one stracić na wartości. Podobnie jest w przypadku, gdy okaże się, że spółkę dotknęły problemy finansowe. Wówczas istnieje ryzyko, że nie uda się odzyskać zainwestowanych środków.

Na koniec warto pamiętać, że każdy zysk pochodzący z handlu akcjami jest opodatkowany. Od zarobku musimy zapłacić 19-proc. podatek od zysków kapitałowych.