Rodzina na swoim - dopłaty nawet po rozwodzie

Rozwód małżonków, którzy zaciągnęli kredyt hipoteczny w ramach rządowego programu „Rodzina na Swoim” nie oznacza utraty uzyskanych dopłat. Obowiązują one nawet wtedy, gdy z umowy kredytowej zostanie wyłączony jeden ze współmałżonków. 

W ustawie dotyczącej finansowego wsparcia rodzin w nabywaniu własnego mieszkania oraz jej nowelizacji nie pojawił się żaden zapis, który mówiłby o zaprzestaniu dopłat do kredytu ani obowiązku zwrotu uzyskanych dopłat w razie rozpadu małżeństwa. W praktyce oznacza to więc, że nawet w przypadku rozwodu można dalej korzystać z pomocy w ramach „Rodziny na Swoim”. 

Inną kwestią - w przypadku rozwodu - jest konieczność renegocjacji umowy kredytowej z bankiem, gdy zapada decyzja o wyłączeniu jednego ze współmałżonków. Nie zawsze jednak osoba przejmująca mieszkanie, a więc i kredyt preferencyjny, posiada odpowiednią zdolność kredytową.
Doradcy z Omnico podkreślają także, iż z dopłat w ramach rządowego programu „Rodzina na Swoim” można korzystać tylko raz. W razie rozpadu małżeństwa oraz przepisania mieszkania i kredytu na jednego z byłych współmałżonków, drugi współmałżonek nie może ponownie skorzystać z rządowych dopłat do kredytu, nawet jako singiel.