Rekomendacja S, czyli od 2012r. trudniej o kredyt mieszkaniowy

Wraz z nadejściem roku 2012 w życie wchodzą kolejne zapisy Rekomendacji S, która określa, w jaki sposób banki powinny sprzedawać kredyty hipoteczne. 

Niestety nie są one zbyt dogodne dla klientów, ponieważ zmniejszają zdolność kredytową i ograniczają szanse na otrzymanie pożyczki na zakup mieszkania.

Mniejsza zdolność kredytowa w 2012

Rekomendacja S jest dokumentem przygotowanym przez Komisję Nadzoru Finansowego, którego zapisy stopniowo wchodzą w życie od roku 2008 r. W 2011 r. zaczęła obowiązywać zasada, że suma rat spłacanych przez kredytobiorcę nie może przekraczać 50% jego dochodów  (w przypadku zarobków powyżej średniej krajowej - 65%), a od 2012 r. aktualne staną się kolejne zapisy, które dotyczą obliczania zdolności kredytowej. Mianowicie od przyszłego roku banki będą obliczały ją bardziej restrykcyjnie, określając maksymalny czas spłaty zadłużenia na 25 lat, nawet jeśli okres kredytowania będzie dłuższy. Zmniejszy to zdolność kredytową wielu klientów, którzy chcą wziąć kredyt na dłużej niż 25 lat. Dla osób zarabiając najmniej niestety oznacza to przekreślenie szans na otrzymanie kredytu. Można jednak je przywrócić poprzez zwiększenie wkładu własnego lub dopisanie do umowy kredytowej kolejnego kredytobiorcy.