Jak wybrać ubezpieczenie samochodowe?

Wybór ubezpieczenia samochodu to problem, przed którym staje każdy - nie tylko nowy - właściciel pojazdu. Polisa komunikacyjna wygasa po 12 miesiącach, więc koniecznością jest albo podpisanie kolejnej umowy z tym samym Towarzystwem Ubezpieczeniowym, albo szukanie nowej oferty. Ponieważ ubezpieczenie samochodu może pochłaniać sporą część domowego budżetu, podjęcie ostatecznej decyzji wcale nie jest łatwe. Tym bardziej, jeśli decydujemy się nie tylko na obowiązkowe ubezpieczenie OC, ale również AC. Zatem, na co zwracać uwagę, by mieć pewność, że wybrana przez nas polisa samochodowa była trafną decyzją?

Co wpływa na cenę ubezpieczenia komunikacyjnego?

Bez względu na to, czy decydujemy się wyłącznie na ubezpieczenie OC, czy zamierzamy dodatkowo wykupić pakiet AC, warto znać najważniejsze czynniki kształtujące cenę polisy. Oto one:

  • wiek kierowcy - gdy właściciel nie przekroczył 25. roku życia ubezpieczenie może zostać podwyższone nawet o 50% w przypadku OC i o 25% w przypadku AC; gdy właściciel pojazdu ma więcej niż 70. lat, wówczas polisa może być wyższa o 10% w przypadku OC; mniej nawet o 5% zapłacą osoby między 35. a 55. rokiem życia, zaś w przypadku AC osoby w wieku 28-55 lat zapłacą do 10% mniej;
  • szkody spowodowane w przeszłości - ubezpieczenie może zostać podwyższone nawet o 260% za szkodowy przebieg poprzedniego ubezpieczenia w przypadku OC (zwyżka w AC wynosi do 240%) albo obniżone nawet do 60% za bezszkodowy przebieg polisy OC i AC (przez okres 6-10 lat);
  • czas posiadania prawa jazdy - osoby, które posiadają uprawnienia do kierowania pojazdu krócej niż 4 lata (5 lat w przypadku AC) mogą za ubezpieczenie zapłacić więcej o 30%;
  • wiek auta - jeśli pojazd jest fabrycznie nowy, można liczyć na zniżkę ubezpieczenia OC w wysokości do 10%; w przypadku gdy okres eksploatacji pojazdu przekracza 8-10 lat, polisa OC może być podwyższona do 100%; zwyżka w przypadku AC może wynieść do 50% w zależności od wieku auta;
  • płeć - gdy właścicielem pojazdu jest kobieta, ubezpieczenie OC może zostać obniżone o 10%. 

Kupujesz tylko OC? Kieruj się ceną

Ubezpieczenie OC (od odpowiedzialności cywilnej) jest polisą obowiązkową. Obejmuje ona swoim zakresem wszystkie szkody (uszczerbek na zdrowiu i mieniu osób poszkodowanych) powstałe z winy ubezpieczonego pojazdu. Jeśli jej nie wykupimy, możemy być pewni konsekwencji finansowych nałożonych w razie kontroli drogowej. W sytuacji, gdy z wykupieniem polisy OC spóźnimy się więcej niż 14 dni, wówczas sankcja wyniesie 3000 złotych! Nie warto więc zwlekać, lecz jak najszybciej ją wykupić. 

Towarzystw Ubezpieczeniowych, oferujących ubezpieczenia OC jest wiele. Na które się zdecydować? Tutaj odpowiedź wydaje się być prosta. Trzeba kierować się przede wszystkim ceną. A to dlatego, że warunki polisy OC są u każdego ubezpieczyciela takie same na mocy określonej ustawy. 

Jak wybrać odpowiednią polisę AC?

O ile wybór ubezpieczenia OC jest sprawą prostą (wybieramy najtańszą polisę), w przypadku AC już tak łatwo nie jest. Tutaj istnieje szereg warunków, którymi różnią się oferty poszczególnych Towarzystw Ubezpieczeniowych.

Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na zakres ubezpieczenia. Dostępna jest polisa zapewniająca odszkodowanie w razie uszkodzenia pojazdu na skutek kolizji (także z naszej winy). Może ona zostać rozszerzona o świadczenia z tytułu kradzieży samochodu. Niektóre polisy AC obejmują tylko zdarzenia mające miejsce na terenie kraju, inne - także za granicą. Ubezpieczenie tego rodzaju może obejmować również pakiet Assistace oraz NWW. 

Zakres ubezpieczenia Auto-Casco wiąże się nieodłącznie z ceną. Im szerszy zakres polisy, tym wyższa składka. Trzeba zatem dokładnie rozważyć, które zdarzenia są najbardziej prawdopodobne i mogą dotyczyć naszego konkretnego przypadku. W ten sposób unikniemy wykupienia pakietu, który okaże się zupełnie niepraktyczny. Warto jednak mieć świadomość, że nie wszystkie zdarzenia jesteśmy w stanie przewidzieć. 

Wybierając odpowiednie ubezpieczenie AC, należy również zweryfikować wystąpienie czynników, wpływających na odmowę wypłaty odszkodowania. Te zaś różnią się w zależności od Towarzystwa Ubezpieczeniowego. Najczęściej jednak można spotkać się z takimi czynnikami jak: kierowanie autem pod wpływem alkoholu, umyślne spowodowanie szkody, kierowanie pojazdem niesprawnym technicznie.

Jeżeli nie wiemy, które ubezpieczenie komunikacyjne będzie optymalnie dopasowane do naszych potrzeb i możliwości, warto skorzystać z pomocy doradców Omnico.