Jak obniżyć wysokość raty spłacanego kredytu hipotecznego?

Spłacasz kredyt hipoteczny, którego comiesięczna rata jest dosyć wysoka? Chciałbyś ją obniżyć nawet o kilkadziesiąt złotych, lecz nie wiesz czy jest to możliwe? Okazuje się, że nawet gdy masz już za sobą spłaconą połowę kredytu, możesz obniżyć wysokość raty. Masz do dyspozycji kilka możliwości. Zapoznaj się z nimi i wybierz tę, która najbardziej Ci odpowiada.

Opcja 1. Renegocjowanie umowy

Choć umowa kredytowa jest wiążąca, jednak zawsze istnieje możliwość podpisania aneksu, który będzie zawierał wszystkie zmiany jej brzmienia. Ale jaki ma to związek z obniżeniem raty kredytu? Warto wykorzystać taką możliwość, przede wszystkim w zakresie obniżenia wysokości marży. Jeśli jesteś przykładnym kredytobiorcą i spłacasz swoje hipoteczne zobowiązanie w terminie, a jednocześnie korzystasz z innych usług tego samego banku, sprawdź, czy nie masz możliwości obniżenia marży, choćby o 1 pp. Taka zmiana może skutkować zredukowaniem wysokości comiesięcznego zobowiązania nawet o kilkaset złotych.

Opcja 2. Wydłużenie okresu kredytowania

Jeśli chcesz obniżyć wysokość comiesięcznej raty, zastanów się, czy wydłużenie okresu kredytowania nie byłoby dobrą opcją. Co prawda moment, w którym uwolnisz się od kredytu nieco się przeciągnie, jednak będziesz mógł spokojnie spłacać niższe raty co miesiąc.

Jeżeli opcja wydłużenia okresu kredytowania wydaje się być atrakcyjna, warto złożyć w banku wypełniony odpowiedni wniosek. Po jego rozpatrzeniu (zwykle trwa to do kilkunastu dni), okres kredytowania wydłuży się, a miesięczna rata będzie niższa.

Trzeba jednak liczyć się z tym, że taka zmiana najczęściej wiąże się z dodatkowymi kosztami, zgodnie z tabelą opłat i prowizji danego banku. Na szczęście nie jest to ogromny wydatek, a taka „operacja” pozwoli Ci na znaczne obniżenie comiesięcznej raty.

Opcja 3. Zaciągnięcie kredytu refinansowego

Osobom, którym powyższe opcje nie odpowiadają albo też nie mogą z nich skorzystać, pozostaje jeszcze jedna możliwość. Dobrze jest rozważyć kredyt refinansowy, którego udzielają wszystkie banki. Jeśli oferta będzie wyjątkowo korzystna, oszczędność może wynieść nawet kilkaset złotych. Warto bowiem mieć świadomość, że jeszcze kilka, czy nawet kilkanaście lat temu warunki udzielania kredytów nie zawsze były tak samo korzystne.

Istotą kredytu refinansowego jest działanie, polegające na tym, że bank spłaca dotychczasowy kredyt hipoteczny, udzielając tym samym nowego kredytu - na zupełnie nowych i najczęściej bardziej atrakcyjnych warunkach. Wówczas kredytobiorca podpisuje nową umowę. W efekcie można wydłużyć lub skrócić okres kredytowania, zaciągnąć kredyt w walutach obcych (jeśli zdolność kredytowa jest odpowiednio wysoka).

Zanim jednak kredytobiorca podejmie ostateczną decyzję, powinien rozważyć, czy kredyt refinansowy będzie korzystny. Temat zalet takiego rozwiązania przedstawiliśmy już w artykule Kiedy refinansowanie się opłaca

Nie tylko „nowi” klienci banków mają możliwość maksymalnego obniżenia wysokości comiesięcznej raty. Także dla obecnych kredytobiorców takie rozwiązania istnieją. Jeśli nie wiesz, która opcja będzie korzystna dla konkretnie Twojego przypadku, skontaktuj się z nami. Doradca Omnico pomoże podjąć Ci właściwą decyzję.