Oszczędzanie z myślą o dzieciach

Każdy rodzic chce zapewnić swojemu dziecku jak najlepszą przyszłość. Dodatkowe zajęcia, szkolenia językowe, korepetycje, kursy doszkalające, potem studia - nierzadko w innym mieście, kupno mieszkania jako start w dorosłe życie. To wszystko wiele kosztuje - to fakt. Skąd na to wziąć pieniądze? Zacznij inwestować z myślą o dzieciach już teraz.

Im wcześniej, tym lepiej

Oszczędzanie z myślą o dzieciach dla osób, które nie są jeszcze rodzicami i dopiero co zaczęły pracować, wydaje się być abstrakcją. Niby logiczne, bo po co inwestować pieniądze, skoro jeszcze nie mamy dzieci? Podobne pytanie zadają sobie te osoby, posiadające kilkuletnie maluchy, a którym wydaje się, że na oszczędzanie mają jeszcze czas. Czyżby?

Sprawą oczywistą jest, że im wcześniej zaczniemy inwestować, tym więcej zysków nasz kapitał będzie w stanie wypracować. Co więcej, zaczynając oszczędzanie np. w dniu pierwszych urodzin dziecka, możemy wpłacać znacznie mniejsze sumy niż w przypadku, gdy zaczniemy inwestować po kilku czy kilkunastu latach.

Warto przekonać się o tym na prostym przykładzie. Załóżmy, że na 2 lata przed pojawieniem się dziecka zaczynamy odkładać po 150 zł. Decydujemy się na bezpieczną formę oszczędzania, gwarantującą 7-procentową stopę zwrotu. Oszczędzamy w sumie 20 lat, do momentu, gdzie dziecko nie osiągnie pełnoletniości. Po tym czasie jesteśmy w stanie zgromadzić ok. 79 000 zł. Gdy zaczniemy oszczędzać w momencie, gdy dziecko ukończy 5. rok życia, wpłacając co miesiąc 300 zł przez 11 kolejnych lat, wówczas uda się nam zgromadzić ok. 59 000 zł, a więc aż 20 000 zł mniej! Weź także pod uwagę również fakt, że 150 zł zawsze łatwiej jest odłożyć, bowiem większe sumy przeznaczane na inwestowanie zwykle stanowią znacznie większe obciążenie dla domowego budżetu.

Poznaj możliwości oszczędzania

Tak naprawdę możliwości oszczędzania z myślą o dzieciach jest wiele. Najprostszym sposobem jest założenie konta oszczędnościowego i ustawienie zlecenia stałego na określoną kwotę. W ten sposób z naszego konta rozliczeniowego co miesiąc będzie pobierana z góry ustalona suma, którą będziemy od tej pory traktować jako dodatkowa opłata. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że taka forma oszczędzania charakteryzuje się niską stopą zwrotu - konta oszczędnościowe zwykle są oprocentowane na 3% w skali roku. Jakie są zatem inne możliwości?

- ubezpieczenie posagowe

Chcąc finansowo zabezpieczyć przyszłość swoich dzieci i zapewnić start w dorosłość, można zdecydować się na wykupienia ubezpieczenia posagowego. Jest to polisa, która stanowi zabezpieczenie finansowe dziecka na wypadek śmierci rodzica. A jeśli ma charakter mieszany, pozwala na oszczędzanie pieniędzy z myślą o dorosłym życiu uposażonego (dziecka). Ubezpieczenie posagowe warto wykupić już kilkulatkowi. Bowiem im dłuższy okres ubezpieczenia, tym mniejsze składki. Gdy dziecko osiągnie określony w umowie wiek, np. 23 lata, wówczas Towarzystwo Ubezpieczeniowe wypłaca sumę ubezpieczenia w comiesięcznych rata lub jednorazowo.

- fundusze inwestycyjne

Inną możliwością oszczędzania z myślą o dzieciach są fundusze inwestycyjne. Jest to forma inwestowania, pozwalająca na znaczne pomnożenie zgromadzonego kapitału, ale zwykle w przypadku inwestowania długoterminowego. Decydując się na zakup funduszy (trzeba pamiętać o zasadzie dywersyfikacji portfela inwestycyjnego), warto wziąć pod uwagę swoją skłonność do ryzyka. Jeśli liczy się dla nas przede wszystkim bezpieczeństwo kapitału, warto zdecydować się na bezpieczniejsze, ale mniej zyskowne fundusze (np. papierów dłużnych). Znacznie więcej można zarobić na bardziej agresywnych funduszach, jednakże wiążą się one ze sporym ryzykiem.

To tylko dwie najpopularniejsze formy oszczędzania. Jeśli chcesz poznać inne możliwości bądź wybrać takie, które będą dla Ciebie najbardziej odpowiednie, skontaktuj się z doradcami Omnico.