Jak wybrać dobry fundusz inwestycyjny?

Zmienia się nasza świadomość w zakresie oszczędzania. Coraz więcej ludzi decyduje się pomnażać swój kapitał, a nie trzymać go w przysłowiowej „skarpecie”. Dzięki temu można oszczędzić na emeryturę czy po prostu finansowo zabezpieczyć swoją przyszłość. Możliwości inwestowania jest wiele, niemniej jednak sporo ludzi decyduje się na fundusze inwestycyjne. Faktycznie, jest to jeden z najefektywniejszych sposobów pomnażania posiadanego kapitału. Trzeba tylko wiedzieć, jak wybrać odpowiedni fundusz, by inwestycja rzeczywiście okazała się sukcesem.

Wybór właściwego funduszu inwestycyjnego wcale nie należy do najłatwiejszych. Potrzebna jest szczegółowa analiza każdego z nich, ponieważ to od naszej decyzji zależeć będzie, czy pozyskane oszczędności trafią w „dobre ręce”. Dlatego też trzeba zadać sobie kilka podstawowych pytań oraz dokładnie przeanalizować najistotniejsze kwestie. Odpowiedzi na najważniejsze pytania znacznie ułatwią podjęcie ostatecznej decyzji.

Kto zarządza aktywami funduszu?

Ponieważ w fundusz inwestujemy nierzadko spore pieniądze, warto dowiedzieć się, kto zarządza aktywami funduszu. Bardzo ważne jest to, by była to osoba z długoletnim doświadczeniem na tym polu. Ważne jest też, by miała na swoim koncie wiele sukcesów. To bowiem powoduje, że takim osobom można zaufać, gdyż dobre wyniki zarządzania aktywami na pewno nie są przypadkowe. To zaś może oznaczać, że i w przyszłości się powtórzą (choć nikt nie daje na to 100% gwarancji).

Jakie były stopy zwrotu funduszu w przeszłości?

Kolejną kwestią, którą należy poruszyć, chcąc wybrać jak najlepszy fundusz inwestycyjny są osiągane na przestrzeni lat stopy zwrotu. Jeśli weźmiemy pod uwagę kilka funduszy i dokładnie przeanalizujemy wyniki, jakie udało się uzyskać w określonym przedziale czasowym, wyeliminujemy te fundusze, które wyraźnie nie dorównują tym charakteryzującym się najwyższymi stopami zwrotu. Dla nas może to być sygnał, że inwestycja w ten fundusz przyniesie nam wiele korzyści, a innym nie warto się interesować.

Jakie koszty trzeba ponieść?

Wybierając fundusz inwestycyjny, warto zwrócić uwagę również na koszty. Dobrze jest dowiedzieć się, jak wysokie opłaty są pobierane za zarządzanie. Należy także sprawdzić, czy Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych (TFI) pobiera opłaty podczas wpłaty środków. Warto dowiedzieć się również, czy obowiązują jednorazowe opłaty, czy też koszty miesięczne.

Jaka jest polityka inwestycyjna funduszu?

W wyborze odpowiedniego funduszu inwestycyjnego pomóc może tzw. polityka inwestycyjna. Dzięki niej każdy potencjalny uczestnik funduszu (także i ty) może dowiedzieć się, w jaki sposób dany fundusz chce osiągnąć zamierzone cele inwestycyjne. Polityka inwestycyjna pozwala dowiedzieć się, w jakie rodzaje instrumentów fundusz będzie inwestował oraz w jakim stopniu. Znając założenia działania funduszu, dużo łatwiej jest wybrać taki, który jest zgodny z naszymi założeniami.

Pamiętaj o dywersyfikacji

Wybierając fundusz inwestycyjny, nie należy ograniczać się wyłącznie do jednego, ponieważ będziemy uzależnieni wyłącznie od jego wyniku. Jeśli decydujemy się na inwestowanie długoterminowe, istotne znaczenie ma dywersyfikacja, czyli - inaczej mówiąc - rozdzielenie kapitału na kilka różnych funduszy inwestycyjnych.

Jeśli masz problem z wyborem właściwego funduszu, zawsze możesz skorzystać z naszej pomocy. Doradcy Omnico rozwieją twoje wątpliwości.